Sviatok ZŠ Kubranská

Výnimočný deň prežívali terajší a bývalí učitelia a žiaci Záklanej školy, Kubranská cesta, keď si 16.septembra 2005 na slávnostnom zhromaždení pripomenuli 45 rokov úspešnej výchovno-vzdelávacej činnosti školy.

Slávnostné zhromaždenie otvorila riaditeľka školy Daniela Felgrová. Nasledovala prehliadka záujmovo-umeleckej tvorivosti detí.1.september 1960, kedy deti spolu s rodičmi naplnené očakávaním stlačili kľučky novučičkej školy, priblížila zástupkyňa školy Edita Krecháčová.

Analogicky prirovnala 45 rokov života školy s ľudským životom:

„Je to obdobie, kedy rastú krídla, kedy sú dovolené drobné prehrešky. Návraty do minulosti sú podnetom na premýšľanie o jej poslaní. Evokujú v nás predstavy a túžby, ktoré sme v tom čase mali a porovnávame ich s tým, čo sme dosiahli.“ V príhovore nezabudla  na tých, ktorí v minulosti podporovali rozvoj školy a zaslúžili sa o jej dobudovanie – bývalí predsedovia MsNV v Trenčíne Rudolf Pajtina a Štefan Rehák. Spomenula aj mená bývalých žiakov, ktorí sa úspešne uchytili v živote – bývalý      primátori Trenčína Jozef Žiška, terajší minister obrany SR Juraj Liška, hovorca Biskupského úradu Slovenska Marián Gavenda, riaditeľ Slovenských telekomunikácií Jozef Opát, generálny riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík a mnohí ďalší, ktorí sa rozleteli do všetkých kútov Slovenska.

Záver patril poďakovaniu všetkým učiteľom, ktorí v tejto škole zanechali ľudskú stopu, zostali vo vedomí a srdciach žiakov a prispeli k jej dobrému menu. Poďakovanie patrilo aj správnym zamestnancom a pracovníčkam školskej jedálne, bez ktorých by škola nemohla existovať. Po pozdrave  vedúceho odboru školstva mestského úradu Jozefa Baláža, roky pôsobiaceho na tejto škole, priblížili vo svojich spomienkach, a často úsmevných, bývalí učitelia školy Anna Skrúcaná, Zita Poláková, Anastázia Dušová, Jozef Spišák a Elena Centová.

Spomienky boli viac ako živé. V interiéri i v exteriéri školy hľadali stopy minulých spomienok, s obdivom registrovali premeny jubilujúcej ustanovizne s voňavým darčekom v rukách. Ten si spolu s množstvom dojmov zo stretnutí odnášali domov, aby im prevoňal myseľ i srdce pri spomienke na svoju alma mater...

Z histórie školy

Základná škola v Kubre vznikla 1.septembra 1960. Prvý učiteľský kolektív mal 22 učiteľov a vyučoval 473 žiakov. Riaditeľom vzniknutej 15-triednej školy sa stal Karol Kiaci. Pod jeho vedením učiteľský kolektív svojpomocne vybudoval budovu skleníka s dielňami pre modernú výučbu pracovného vyučovania. Rozsiahly areál zakvitol japonskými sakurami, za budovami vysadili orechy. Dnes sú z nich už mohutné dreviny.

Po piatich rokoch existencie škola vzdelávala skoro dvojnásobok žiakov. Tento vývoj si vyžiadal stavbu telocvične, do výstavby ktorej sa pustil druhý riaditeľ školy Eduard Beck. Pribudla moderná, výborne vybavená stavba, ale aj areálom novo sa vinúce asfaltové chodníky.

Počas pôsobenia riaditeľky Viery Hunákovej sa realizovala výstavba spojovacej chodby, prístavba školskej jedálne so školským klubom detí a v interiéri budov odkladacie šatne. Zmodernizovali sa učebne chémie a fyziky. V tomto čase sa začala venovať pozornosť vzdelávaniu detí v špeciálnych triedach.

Riaditeľ Jozef Baláž vyriešil vstupnú časť školy vybudovaním prístreška. Stál pri začiatku zmien vo vzdelávacom charaktere školy vytvorením surdopedických tried a tried pre mimoriadne nadané deti podľa projektu ERIN. Nakúpil prvé počítače a priviedol školu od 1.1.1997 k právnej subjektivite.

Súčasná riaditeľka Daniela Felgrová sa ujala vedenia školy v náročnom období. Pribudla počítačová učebňa, škola nadobudla dobré vybavenie pre realizovanie rôznych odborných a spoločenských podujatí. Zmenou vzdelávacej profilácie sa podarilo zastaviť pokles žiakov. Aj budovanie športovísk pre školské športové stredisko so zameraním na futbal sa stalo toho dôkazom.

Uplynulo 45 rokov od založenia školy. Dnes má škola 20 tried so 450 žiakmi, ktorým sa venuje 30 pedagogických pracovníkov.

posledná aktualizácia: 12.01.2006